PŘIKRMOVÁNÍ PTÁČKŮ V ZIMĚ

PŘIKRMOVÁNÍ PTÁČKŮ V ZIMĚ

Proč přikrmovat:

Podle ornitologů, je správné začít s přikrmováním volně žijícího ptactva už v září nebo v říjnu, aby se dostali do dobré kondice, nutné pro přežití zimních měsíců i prvních jarních týdnů, kdy už nebo ještě není v přírodě tolik hmyzu ani semen. Jistě jste si všimli, že ptáků v přírodě ubývá, a to jak co do počtu druhů, tak i jednotlivců. Vliv na ubývající populaci ptáků má znečištění ovzduší i přirozených zdrojů potravy i vody zemědělství, regulace vodních toků a postupující civilizace vůbec. Na tom sami za sebe nejspíš nic nezměníme – ale můžeme pomoci ptákům v našem okolí, aby se v plné síle dočkali jara a mohli vyvést mladé.

 

Pokud budete krmítko a dění kolem něho sledovat z vlastního okna, asi si dáte záležet na tom, aby bylo nejen funkční, ale taky pěkně vypadalo. Jestli ho ale plánujete umístit do parku, nebo někam do volné přírody, postačí nějaká vhodná náhražka, která obstojí před různými nenechavci – například petláhev s vyříznutým vstupním otvorem.

 

Krmítko by mělo ptačí potravu uvnitř chránit před deštěm a sněhem, a ideální jsou i zvednuté okraje dna, aby v zápalu boje o zob krmení nevypadávalo.

Až budete hledat vhodné místo pro umístění krmítka, mějte na paměti, že ptáci bývají častou kořistí zejména koček. Jestliže teď budete instalovat krmítko "na noze", dbejte na to, aby byla dostatečně vysoká, a počítejte s tím, že se její výška sníží nejméně o třicet centimetrů, které jsou třeba k ukotvení v zemi. Čím větší krmítko, tím více a větších návštěvníků sem bude létat, a je tedy třeba zajistit její dostatečnou stabilitu. Budka ve výšce očí dospělého člověka bude pro ptáky bezpečná a vy navíc budete mít snadnější obsluhu.

 

Pro upevnění krmítek závěsných vybírejte větve silnější, které s rezervou udrží jak samotnou budku, tak zrní, lojové koule, případnou sněhovou čepici na stříšce a samozřejmě i několik ptáků. Závěs krmítka by měl být asi metr dlouhý a stejně tak daleko umístěný od kmenu stromu. Musí být upevněný na několika místech po obvodu základny krmítka, aby se nemohlo větrem nebo při jednostranném zatížení převrátit, vysypat obsah a ještě vyděsit nebo zranit ptáky.

 

Nejběžnějšími strávníky u nás bývají sýkory, hlavně koňadra, ale i babka a úhelníček. Sýkorky mají nejradši slunečnicová semena http://www.vyjedenamiska.cz/slunecnice-zihana-1000g, drcené vlašské ořechy, nebo hovězí lůj. Přiživí se i modřinky, zvonci zelení, čížci lesní, stehlíci, pěnkavy obecné i jikavci, dlaskové a hýli. Samozřejmě přiletí i vrabci – jak domácí, tak polní. Krmení jim můžete doplnit strouhankou. Na syrový hovězí lůj bezpečně přilákáte i brhlíky a strakapoudy, pro kosy, kvíčaly a brkoslavy jsou vítaným zpestřením jablka nebo bobule jeřábu.

 

POZOR!!

Nikdy ptákům nenabízejte chleba ani jiná kynutá těsta, zbytky od oběda, solené ořechy nebo suché těstoviny. S dobrým úmyslem byste ptákům způsobili zažívací potíže, které je velmi často zabíjejí.

 

Nejpohodlnějším řešením, je zakoupit speciální směs pro zimní přikrmování ptactva http://www.vyjedenamiska.cz/zimni-smes-do-krmitek-1-kg a doplnit je případně i lojovými koulemi.

 

Podle ornitologů si ptáci pamatují, kde se jim před rokem dostávalo přilepšení, a rádi se na místa hojnosti vracejí. Nezklamte jejich důvěru!

vloženo 14.2.2012

Zpět na seznam článků

Vyhledávání

Filtr výrobce

Nejprodávanější výrobky

Gran Carno Adult  400 g

Gran Carno Adult 400 g

Cena s DPH: 58,00 Kč

detail...

Kuře v plechu 855g

Kuře v plechu 855g

Cena s DPH: 95,00 Kč

detail...

Aktuální článek

Gekončík

Gekončík

22.5.2018

Rychlý kontakt

V případě jakýchkoli dotazů se na nás neváhejte obrátit. Rádi zodpovíme Vaše telefonické nebo e-mailové dotazy.

tel.: 604 991 320
e-mail: obchod-ZAVINOVADLO:vyjedenamiska.cz

Nově nás najdete také na:

Vyjedená miska na Facebooku

PRODEJNA V KAZNĚJOVĚ OTEVŘENÁ... celý článek

NOVINKA NA PRODEJNĚ KAZNĚJOV... celý článek

Krmiva a chovatelské potřeby Vyjedená miska Plzeň
vyrobilo AG25 2010