Rozdělení plemen psů a základní charakteristika.

Rozdělení plemen psů a základní charakteristika.

PSI MALÝCH PLEMEN: př. čivava, jezevčík, malý knírač, pudl, ši-tzu, jorkširský teriér, Jack Russell teriér.

 

Hmotnost v dospělosti do 10 kg.

Průměrná délka života 14 - 16 let.

Vyšší spotřeba energie než velcí psi.

Mohou být vybíraví v jídle.

 

Jsou velmi poulární v domácnostech, ale často vybíraví v jídle. Tato malá a trpasličí plemena mají mnohem vyšší požadavky na přísun energie než větší psi. Malí psi se též dožívají vyššího věku (14 - 16let) než velká plemena. Mají kratší období růstu, během kterého potřebují správné množství bílkovin, sacharidů a tuků, nezbytné pro správný růst kostí a svalů v tomto období.

Malí psi mají malou tlamičku a čelisti, což je dobré si uvědomit při výběru krmiva, ale i pochoutek. Tito malí psi jsou zvlášť náchylní k usazování plaku na zubech a následkem vzniku paradontu a zubního kamene, který je pak nutno odstranit pomocí ultrazvuku, nebo zkuste předcházet tomuto vzniku díky přípravkům jako je PLAQUE OFF nebo PLATINUM ORAL CARE http://www.vyjedenamiska.cz/psi/dentalni-pece/

a další. Pakliže nedojde k odstranění vzniklého zubního kamene, hrozí infekce tkání dutiny ústní.

 

STŘEDNÍ PLEMENA PSŮ: př. baset, buldok, knírač, kokršpaněl, border kolie, anglický setr.

 

Hmotnost v dospělosti 11 - 25 kg.

Průměrná délka života 10 - 12 let.

 

Střední plemena psů jsou vhodná jako pracovní psi, ale i jako domácí mazlíček. Bez ohledu na to, kde žijí, je pro psy středních plemen nezbytná častá tělesná aktivita.

Štěňata středně velkých plemen dospívají ve 12 měsících. Jejich hmotnost se od narození do dospělosti zvýší 40 až 50 krát, potřebují tedy vysoký a vyvážený příjem živin a energie.

Kůže psa slouží jako fyzická, chemická, tepelná, mechanická i mikrobiologická ochrana. Neustále se obnovuje a odráží se na ní zdraví psa. Krmiva by měla obsahovat látky pro výživu, zdravou srst a kůži jako je zinek, aminokyseliny, vitamíny a omega-6 a omega-3 mastné kyseliny.

 

PSI VELKÝCH PLEMEN: př. německý ovčák, labradorský retrívr, boxer.

 

Hmotnost v dospělosti 26 - 45 kg.

Průměrná délka života 9 -12 let.

Potřeba vysoce stravitelného krmiva.

Nižší požadavky na energii oproti malým plemenům.

 

Původně byli vašlehtěni jako pracovní psi a dodnes také slouží jako cvčáci, stopaři, psi záchranáři hlídači nebo slepečtí psi. Tito psi jsou spolehliví, oddaní a bezva společníci.

Velcí psi jsou určeni ke zvládání dlouhodobé záteže jakou je dlouhá procházka, práce v extrémních podmínkách nebo hlídání stád. Tato zátěž u nich vyvolává stres, který klade vysoké nároky na přirozenou obranyschopnost psa.

Trávicí systém velkého psa představuje pouze 2,7% jeho hmotnosti proto potřebují tito psi vysoce stravitelné krmivo.

Růrtové období velkých plemen trvá zhruba 15 - 18 měsíců. Je důležité pokrýt nároky na výživu psa během jeho vývoje, aby se předcházelo výskytu malformacím kostry. Klíčový je poměr vápníku a fosforu, ale přispívají ke zdraví kloubů i chondroitin a glukosamin.

 

PSI OBŘÍCH PLEMEN: Anatolský pastevecký pes, Argentinská doga, Boerboel, Bulmastif, Bernský salašnický pes, Bordeauxská doga, Brazilská fila, Bloodhound, Cane corso, Irský vlkodav, Komondor, Kuvasz, Landseer, Leonberger, Mastif, Neapolský mastin, Německá doga, Novofundlandský pes, Pyrenejský mastin, Pyrenejský horský pes, Portugalský ovčák, Rotvajler, Svatobernardský pes, Šarplaninec, Španělský mastin, Tibetská doga, Tosa a v neposlední řadě také Kavkazský pastevecký pes.

 

Hmotnost v dospělosti nad 45 kg.

Průměrná délka života 9 - 12 let.

 

Obří plemena byla dříve využívána k ochraně obydlí, rodiny či hospodářských zvířat. Tato plemena byla vyšlechtěna i pro práci v chladném klimatu jako záchranářští psi.

Pro dosžení své plné velikosti potřebují štěňata velkých plemen 18 - 24 měsíců.

Čím větsí a těžší pes, tím dříve začíná stárnout. Tělesná hmotnost psa a aktivita klade na jeho klouby velkou zátěž, chraňte je tedy vit. E, C a glukosaminem a chondroitinem.

Obří plemena jsou velmi citlivá na krmivo díky své omezené kapacitě trávicího traktu. Těžká jídla a nestravitelné krmivo může vést k průjmům, nadýmání psa a jiným trávicím poruchám.

vloženo 19.12.2011

Zpět na seznam článků

Vyhledávání

Filtr výrobce

Nejprodávanější výrobky

Gran Carno Adult  400 g

Gran Carno Adult 400 g

Cena s DPH: 39,00 Kč

detail...

Vitakraft tyčinka 1 ks 12g

Vitakraft tyčinka 1 ks 12g

Cena s DPH: 23,00 Kč

detail...

Kuře v plechu 855g

Kuře v plechu 855g

Cena s DPH: 73,00 Kč

detail...

Pivovarské kvasnice

Pivovarské kvasnice

Cena s DPH: 85,00 Kč

detail...

Aktuální článek

Gekončík

Gekončík

22.5.2018

Rychlý kontakt

V případě jakýchkoli dotazů se na nás neváhejte obrátit. Rádi zodpovíme Vaše telefonické nebo e-mailové dotazy.

tel.: 604 991 320
e-mail: obchod-ZAVINOVADLO:vyjedenamiska.cz

Nově nás najdete také na:

Vyjedená miska na Facebooku

PRODEJNA V KAZNĚJOVĚ OTEVŘENÁ... celý článek

NOVINKA NA PRODEJNĚ KAZNĚJOV... celý článek

Krmiva a chovatelské potřeby Vyjedená miska Plzeň
vyrobilo AG25 2010