Zvažujete pořízení morčete????

Zvažujete pořízení morčete????

Čistokrevná morčata s chovatelskou perspektivou si pořídí nejspíš dospělý člověk, který už má jisté zkušenosti a představu, co všechno péče a všechno kolem obnáší, anebo morčata věnujete dítěti nejen pro radost, ale také aby se naučili plnit pravidelně povinnosti.

Málokteré zvíře je pro děti vhodnější: je nenáročné na péči, lze ho naučit aspoň jednomu kousku, rychle se ochočí, přilne i k malému pánovi. Ani bázlivé děti se morčat nebojí a nemají taky proč – zvířata totiž vůbec nejsou agresivní a naopak se ráda nechávají hladit a chovat. Nemají tendence k útěkům, nešplhají z klece, péče o ně je snadná a hlavně děvčata ocení, když budou mít koho česat.

 

Morče je tedy ideálním pomocníkem při výchově našich dětí k odpovědnosti, ale je třeba i naší kontroly, zejména co se týká druhu krmiva http://www.vyjedenamiska.cz/pro-hlodavce/krmiva/

nebo občas připomenout nutnost vyčištění klece.

 

 

Pořídit si jediné morče znamená odsoudit k samotě velmi společenského tvora. Morčata se bez spolubydlících necítí dobře, takže kupte nejméně dvě – samozřejmě stejného pohlaví, abyste brzy nemuseli řešit, kam s početnými potomky. Morčata nejsou nijak zvlášť drahá, na krmení jsou nenáročná a pořídit si jedno navíc tedy nikoho nezruinuje. Morčata nepotřebují očkování a tak nic nestojí, ani preventivní veterinární péče.

 

Pro jistotu pořiďte nejprve samičky, protože samečkové se můžou mezi sebou, ve věku kolem půl roku začít prát.

 

Druh morčete

Na výběr je tolik možností... Čistokrevná i bez papírů, s různými barvami očí, se srstí jednobarevnou, strakatou, různé délky i struktury. Uznaných barevností je zhruba třicet, k tomu šest různých struktur srsti krátké a šest struktur dlouhé. A mnohé další, včetně angoráčků a saténových odrůd, které nejsou uznané.

 

Typ a velikost bydlení

Podle toho, jak velkou společnost hodláte morčatům pořídit, musíte správně zvolit velikost obydlí. Pro jedno zvíře počítejte s obytnou plochou nejméně 65 krát 35 centimetrů a s výškou 35 až 40 centimetrů, ale i u morčat platí zásada "čím větší, tím lepší". http://www.vyjedenamiska.cz/pro-hlodavce/klece-ohradky-domecky-prepravky/

Klec nikdy neumisťujte do průvanu a pozor taky na umístění u kamen nebo u okna. Některá morčata špatně snášejí hluk, takže je nedávejte blízko televizoru.

 

Morčatům musíte pořídit jako podestýlku hobliny, kočkolit nebo kukuřičnou drť, protože dobře vsakují moč a nepáchnou. http://www.vyjedenamiska.cz/pro-hlodavce/steliva-podestylky-seno/

Stejně dobře poslouží i dřevěné nebo konopné pelety, které se ale musejí ošetřovat proti parazitům, třeba Arpalitem. Nevhodné jsou piliny, protože jsou moc jemné a dráždí oči i nosní sliznici, i sláma, protože stébla můžou morčatům poranit jejich poměrně vystouplé oči.

 

Seno sice moč také nevsakuje, ale morčata si v něm ráda dělají hnízda a je vhodné i jako potrava. Při krmení senem musí mít morče stálý přístup k pitné vodě. V létě se může podávat tráva, která obsahuje vitamíny, ale jen v přiměřeném množství, protože nadýmá. Denně má morče dostávat kousek jakéhokoliv čerstvého ovoce a zeleniny, vyhněte se zelí, kapusty, salátu, salátové okurky a brambor.

vloženo 22.4.2012

Zpět na seznam článků

Vyhledávání

Filtr výrobce

Nejprodávanější výrobky

Gran Carno Adult  400 g

Gran Carno Adult 400 g

Cena s DPH: 39,00 Kč

detail...

Vitakraft tyčinka 1 ks 12g

Vitakraft tyčinka 1 ks 12g

Cena s DPH: 23,00 Kč

detail...

Kuře v plechu 855g

Kuře v plechu 855g

Cena s DPH: 73,00 Kč

detail...

Pivovarské kvasnice

Pivovarské kvasnice

Cena s DPH: 85,00 Kč

detail...

Aktuální článek

Gekončík

Gekončík

22.5.2018

Rychlý kontakt

V případě jakýchkoli dotazů se na nás neváhejte obrátit. Rádi zodpovíme Vaše telefonické nebo e-mailové dotazy.

tel.: 604 991 320
e-mail: obchod-ZAVINOVADLO:vyjedenamiska.cz

Nově nás najdete také na:

Vyjedená miska na Facebooku

PRODEJNA V KAZNĚJOVĚ OTEVŘENÁ... celý článek

NOVINKA NA PRODEJNĚ KAZNĚJOV... celý článek

Krmiva a chovatelské potřeby Vyjedená miska Plzeň
vyrobilo AG25 2010